NORDIC WALKING

Co to jest ?

Nordic Walking to forma aktywności ruchowej w plenerze, polegająca na marszu ze specjalnymi kijkami. Umożliwia utrzymywanie kondycji i formy na wysokim poziomie oraz podnosi ogólną sprawność fizyczną.

Niewątpliwie zaletą tej formy rekreacji jest również to, że można uprawiać ją w dowolnym terenie, bez względu na porę roku.

Nordic Walking jest propozycją zarówno dla aktywnych sportowców, jak i osób starszych, o słabej kondycji fizycznej. Nie ma tu żadnych ograniczeń wiekowych czy przeciwwskazań zdrowotnych. Nawet ciąża nie jest przeszkodą dla tej formy ruchu.
Krótko mówiąc, Nordic Walking to godny polecenia spacer po zdrowie!

Nordic Walking to także świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi, nawiązanie nowych znajomości oraz rozwijanie wspólnych zainteresowań. Bo to, że pasja łączy, jest niezaprzeczalne.

 (Na podstawie: Emilia Chojnowska-Siemieńczuk „Spacer po zdrowie”)

 

ZH3.02Zdzisława Maria Hansz uprawia Nordic Walking od dziesięciu lat. W roku 2012 uzyskała uprawnienia instruktorskie Nr 33659/I/R/2012 wydane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Prowadzę marsze, których organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze. W każdą sobotę około 50 osób uczestniczy ze mną  w dwugodzinnych wędrówkach po Wzgórzach Piastowskich.
Współpracuję również z Zielonogórskim Centrum Spacerów Nordyckich Lubuskiego TKKF. W ramach całorocznej akcji AKTYWNY SENIOR, w poniedziałki i środy spaceruję z osobami starszymi – emerytami i rencistami.

Prowadzę także zajęcia z młodzieżą szkolną, studentami oraz osobami niedowidzącymi.

                                                                                                                                                                                                                                     Zdzisława Hansz
                                                                                                  Kontakt: e-mail: zdzislawa.hansz@gmail.com
                                                                                                   Tel. +48 664 96 22 34 

x

Logo_TKKF_LUBUSKIE_JPEG_RGB

x
W każdy poniedziałek i środę zapraszamy na 1,5 godzinne spacery duktami leśnymi wokół Zielonej Góry. Oczekujemy na Państwa o godz. 10.00 na parkingu przed wejściem do Amfiteatru im. A. German.

$MOSiR

Zachęcamy do uczestnictwa w marszach organizowanych w każdą sobotę miesiąca na Wzgórzach Piastowskich. Zbiórka o godz. 10.00 przed Amfiteatrem
im. A. German. Zajęcia trwają ok. 90 minut.

Kromlau (Niemcy), Park Mużakowski w Łęknicy

Druga impreza z cyklu „Bliżej natury z Nordic Walking – Poznaj skarby Ziemi Lubuskiej” odbyła się w dniu 19 czerwca 2022 roku.

Ze względu na wysoką temperaturę, organizatorzy zmienili wcześniej planowaną trasę. Zamiast spaceru w Geoparku „Łuk Mużakowa”, 23-osobowa grupa zwiedziła Centrum Kulturalno–Edukacyjne Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa w Łęknicy, a następnie największy w Niemczech Park Rododendronów i Diabelski Most w Kromlau. Imprezę zakończył spacer w Parku Mużakowskim, którego historię i największe atrakcje przedstawił pan Krzysztof Malara ze Stowarzyszenia Geopark „Łuk Mużakowa”.

Kolejna impreza z cyklu „Bliżej natury z Nordic Walking – Poznaj skarby Ziemi Lubuskiej” odbędzie się w dniu 11 września w Lubrzy.

Słońsk, Park Narodowy „Ujście Warty”

W dniu 8 maja 2022 roku 52-osobowa grupa zielonogórskich miłośników spacerów „z kijkami” wzięła udział w pierwszej imprezie z cyklu „Bliżej natury z Nordic Walking – Poznaj skarby Ziemi Lubuskiej” w Parku Narodowym „Ujście Warty” w Słońsku. 

„Ujście Warty” – najmłodszy z polskich parków narodowych założony w 2001 r., ochrania malownicze obszary łąk, pastwisk i terenów podmokłych, przez które przepływa rzeka Warta. Obejmuje zalewowe łąki, pastwiska, które zamieszkują tysiące ptaków i innych mieszkańców mokradeł. Park jest wymarzonym miejscem dla miłośników przyrody, ceniących spokój i ogromne przestrzenie, którzy znajdą tu oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, liczne miejsca na ogniska, wiaty oraz punkty widokowe.

W czasie 2-godzinnego spaceru wybrane atrakcje parku zaprezentowała naszej grupie pani Olga Betańska, starszy spacjalista ds edukacji w PN „Ujście Warty”. 

  

W spacerze wzięły również udział sympatyczne mieszkanki Słońska.

Serdecznie namawiamy do odwiedzenia Parku oraz do udziału w kolejnych organizowanych przez nas spacerach.